LGS par raķešu mācību ietekmi uz lidojumiem

03 Apr 2018

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/krievijas-rakesu-macibu-baltijas-jura-pirma-diena-bez-incidentiem.a273712/

Pirmā diena, kad 62 kilometru attālumā no Liepājas Krievijas karakuģi jūrā sāka raķešu šaušanu, aizvadīta bez incidentiem. Pasažieru lidmašīnas bīstamo gaisa teritoriju nepārlido, taču riska izjūta gaisa satiksmes pārraugus nepamet. Šī ir pirmā reize, kad Krievija šauj raķetes neitrālajos ūdeņos tik tuvu mūsu gaisa telpai.

“Latvijas Gaisa satiksmes” vadības centra tornī Rīgas lidlaukā uztraukums nav jūtams. Dienā tur paceļas un nolaižas simts lidmašīnas, cauri Latvijas gaisa telpai izlido vairāk nekā 700. Kopš izdevies Krievijas plānoto šaušanas reģionu pārcelt no triju maršrutu krustcelēm, arī lidojumu plāni īpaši nav mainīti. Un neviena aviokompānija savus reisus nav atcēlusi.

“Ir kontaktējuši vairāki pasažieri, kas ir norūpējušies par to, vai tas neradīs kavējumus. Tāpēc es cenšos pasniegt, ka pasažieriem nevajadzētu to pat just,” stāsta Civilās aviācijas aģentūras direktors Māris Gorodcovs.

Cik pasažieru atteikušies lidot šajās dienās, ziņu nav. Taču aviokompānijas savus zaudējumus aprēķinās pēc dažām dienām, kad būs zināms, cik degvielas iztērēts, aplidojot bīstamo reģionu.

“Vajadzētu visu šo daļu aplidot, tad tie zaudējumi varētu būt krietni lielāki. Bet riska elementi no gaisa satiksmes vadības viedokļa vienalga paliek,” norāda valsts AS “Latvijas Gaisa satiksme” valdes priekšsēdētājs Dāvids Tauriņš.

“Latvijas Gaisa satiksmes” vadītājs rāda, ka pārceltais šaušanas reģions vairs nav maršrutu krustcelēs, kuras dienā pārlidoja simtiem lidmašīnu. Taču, tā kā pārvietotajā šaušanas zonā parasti ir brīvo maršrutu sistēma, lidmašīnas varēja to šķērsot.

“Ja satiksmes plūsma to ļauj, aviosabiedrības drīkst lidot pa taisno, nepieturoties publiskajām trasēm, kad dod lielu ekonomiju. Mēs nevaram pateikt, cik lielā mērā un kuru aviokompāniju tas traucēs un ietekmēs,” stāsta Gorodcovs.

Dabā šaušanas mācību teritorija nav liela. Krievijas kara kuģi ir jūrā 62 kilometrus no Liepājas. Lidmašīna šo teritoriju var pārlidot trīs minūtēs. Šodien gan neviens gaisa kuģis no apstiprinātajiem maršrutiem nenovirzās.

Gorodcovs skaidro, ka raķetēm ir noteikta trajektorija. Savukārt lidmašīnas nenovirzās no maršruta, un pašlaik nekādu ekscesu nav.

Atpakaļ