“Eurocontrol” apstiprina LGS un Lidostas “Rīga” gatavību pielietot A-CDM procedūras

25 Nov 2021

VAS “Latvijas gaisa satiksme” (LGS) un VAS “Starptautiskā lidosta “Rīga”” (Lidosta “Rīga”) ir saņēmušas Eiropas Aeronavigācijas drošības organizācijas (“Eurocontrol”) sertifikātu, kas apliecina sekmīgu A-CDM (Airport Collaborative Decision Making) procedūru izstrādi un ieviešanu.

Lidosta “Rīga” kā pirmā un pašlaik vienīgā lidosta Baltijas valstīs A-CDM procedūru izmantošanu uzsāka jau šā gada aprīlī, un tas ļāva uzlabot pakalpojumu kvalitāti un lidojumu drošumu gan gaisa telpas lietotājiem, gan pasažieriem. 

A-CDM ieviešanu kopīgi veica LGS un Lidosta “Rīga”. Procedūra nodrošina savlaicīgu precīzas informācijas apmaiņu starp lidostas operatoru, gaisa kuģu ekspluatētājiem, apkalpojošajiem dienestiem uz zemes, gaisa satiksmes vadības dispečeriem un citiem iesaistītajiem no lidojuma plānošanas līdz brīdim, kad gaisa kuģis nosēžas uz skrejceļa. Tas ļauj precīzāk plānot gaisa kuģu pacelšanās laiku un samazināt pasažieru gaidīšanas laiku, samazināt resursu un degvielas patēriņa izmaksas, kas saistītas ar gaidīšanas laiku pirms pacelšanās un ar gaisa kuģu sagatavošanu lidojumam. Tāpat tiek samazināts vides piesārņojums un trokšņi.

Īstenojot apjomīgo projektu, ieviešot operatīvo procedūru un automatizēto procesu kopumu, Lidostā “Rīga” ir izveidota A-CDM platforma – uzstādīta atbilstoša datortehnika un programmatūra, lidostas dienestiem iegādāti sakaru līdzekļi, kā arī veikti citi uzlabojumi. Savukārt LGS ir modernizējusi un integrējusi kopējā platformā attiecīgo gaisa satiksmes vadības aprīkojumu.

“Saņemtais sertifikāts ir apliecinājums LGS un Lidostas “Rīga” kopīgi labi paveiktam darbam un parāda, ka gaisa satiksmes vadības modernizācija Covid-19 pandēmijas laikā nav pārtraukta. Pašlaik jau ir vērojams lidojumu skaita būtisks palielinājums, un mēs esam gatavi darbam augstākas lidojumu intensitātes apstākļos, vienlaikus sniedzot drošus gaisa satiksmes vadības pakalpojumus,” uzsver LGS valdes priekšsēdētājs Dāvids Tauriņš.

Starptautiskās lidostas “Rīga” valdes priekšsēdētāja Laila Odiņa saka: “Lidostā “Rīga” lidojumu drošums un drošība ir augstākā prioritāte, mūsu lēmumu, procesu un rīcības svarīgs kritērijs. Ar A-CDM sistēmas ieviešanu un tagad arī oficiālu sertifikāciju izpildām arī citus uzņēmuma stratēģijā izvirzītus uzdevumus modernizēt, vienkāršot un efektīvi organizēt darba procesus un samazināt dažādu resursu patēriņu. Esam īpaši gandarīti, ka šo darbu Baltijas reģionā esam izdarījuši pirmie.”

Projekts ir līdzfinansēts ar Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility jeb CEF) atbalstu.

Par LGS

“Latvijas gaisa satiksme” ir valsts akciju sabiedrība, kas nodrošina aeronavigācijas pakalpojumus visiem gaisa telpas lietotājiem Rīgas lidojumu informācijas rajonā.

Par lidostu “Rīga”

Lidosta “Rīga” ir strauji augošs Ziemeļeiropas gaisa satiksmes mezgls, kas savieno Baltijas valstis ar Eiropas darījumu centriem un iecienītiem atpūtas galamērķiem.

Par CINEA

CINEA ir atbildīga par CEF ieviešanu – tā ir Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra, kas attīsta augsti efektīvus, ilgtspējīgus un starpsavienotus Transeiropas tīklus transporta, enerģijas un digitālo pakalpojumu jomā, kā arī veicina darbību sinerģiju.

Atpakaļ