LGS ir parakstījusi līgumu par 26 miljonu eiro ES līdzfinansējumu gaisa satiksmes vadības torņa celtniecībai

24 Apr 2023

Pagājušajā nedēļā VAS “Latvijas gaisa satiksme” (LGS) parakstīja līgumu ar Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūru (CINEA)  par Eiropas Savienības līdzfinansējuma 50 procentu apmērā piešķiršanu gaisa satiksmes vadības infrastruktūras uzlabošanai un pielāgošanai gan civiliem, gan militāriem mērķiem. Līdzfinansējuma kopējais apjoms ir 26,263 miljoni EUR, un tas ir piešķirts jaunā gaisa satiksmes vadības torņa celtniecībai starptautiskajā lidostā “Rīga”.

Ņemot vērā, ka starptautiskā lidosta “Rīga” ir nozīmīgs Eiropas transporta tīkla (TEN-T) infrastruktūras posms, jaunais gaisa satiksmes vadības tornis ir viens no lidostas veiksmīgas attīstības priekšnosacījumiem, lai arī turpmāk nodrošinātu visdrošāko un rentablāko lidojumu apkalpošanu noslogotākajā Baltijas lidostā. Gaisa satiksmes vadības infrastruktūras modernizācijas projekts nodrošinās saskaņotu lidostas un LGS infrastruktūras attīstību, civilās un militārās gaisa satiksmes integrāciju, stiprinot civilmilitāro mobilitāti. Torņa tehnoloģiskās iespējas ļaus optimizēt ielidošanas un izlidošanas mijiedarbību, kā arī horizontālo un vertikālo trašu izvietojumu, samazinot degvielas patēriņu, izmešu un trokšņa līmeni un iespēju robežās nodrošinot lidojumu nepārtrauktību. Tādējādi tas būs ieguldījums Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanai.

Lidostas “Rīga” gaisa satiksmes vadības tornis, kas tiek izmantots pašlaik, ir būvēts 1973. gadā, un tam ir pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu inženiertehniskie un dizaina risinājumi. Tornis vairs nenodrošina lidostas vajadzības un ierobežo mūsdienīgu un inovatīvu tehnoloģiju ieviešanu.

Jaunā gaisa satiksmes vadības torņa projektu pēc uzvaras metu konkursā izstrādāja arhitektu birojs “ARHIS ARHITEKTI”, kas kā partneri piesaistīja vienu no lielākajām arhitektu, inženieru un interjera dizaina kompānijām Amerikas Savienotajās Valstīs un pasaulē “Leo A Daly”.

“Tagad pēc līguma parakstīšanas varam teikt, ka torņa, kas kalpos gan civilu, gan militāru lidojumu vadīšanai, būvniecības process ir kļuvis neatgriezenisks. Rīgas lidostai būs jauns tornis, kas nodrošinās gan lidostas tālākas attīstības iespējas, gan gaisa satiksmes vadības drošuma līmeņa paaugstināšanu. Tāpat jaunā būve ļaus ieviest modernas tehnoloģijas, tajā skaitā tālvadības torņa “Remote Control Tower” tehnoloģijas citās Latvijas lidostās, un tur vadīt gaisa kuģu kustību no Rīgas,” uzsver LGS valdes priekšsēdētājs Dāvids Tauriņš.

2022.gada 12.maijā CINEA izsludināja transporta nozares projektu konkursu CEF līdzfinansējuma saņemšanai ar īpašu nosacījumu – transporta infrastruktūras pielāgošanai gan civiliem, gan militāriem mērķiem. LGS sagatavoja atbilstošu projekta pieteikumu “Riga Enhanced ATM Infrastructure Development” un pēc Satiksmes ministrijas un Aizsardzības ministrijas pozitīvo atzinumu saņemšanas iesniedza projekta pieteikumu CINEA, kas atbalstīja līdzekļu piešķiršanu.

Atpakaļ